
Prodaja jarića za tov i priplod ženki
Prodaja jarića je delatnost kojom se bavimo pored proizvodnje i prodaje kozjeg mleka I mlečnih proizvoda. U prodaji imamo jariće za priplod (ženke 3-6 meseci) 300€. U zavisnosti od broja kupljenih jarića cena po dogovoru. Kao i jarad za tov (2 meseca) 350rsd po kg. Kontakt telefoni: 063 / 338-729; 062 / 338-130.
Koza spada među najstarije pripitomljene rase životinja koje su od davnina služile čoveku za pružanje visoko vrednih proizvoda poput mesa, mleka, kože, dlake, loja, stajnjaka. Alpska koza ili Francuska alpska koza je jedna od rasa domaće koze. Potiče iz francuskih Alpa. Danas je jedna od najčešće uzgajanih rasa na našim prostorima. Alpske koze su krupnije životinje i imaju živ pogled. Boja dlake može biti siva, bela, crna, ridja, žuta, smedja ili kombinovana. Prosečna težina ženke je od 60-80 kg, a jarca 80-100 kilograma. U proseku jare po dva jareta. Sjarenost traje 145-155 dana. Majke su privržene jarićima i same se jare. Pun pik postižu u trećoj laktaciji. Rasne karakteristike alpske koze: crna ledjna linija, crni donji delovi nogu, taman trbuh, sjajna i kratka dlaka, izostanak malih ili oborenih ušiju, snažni udovi,velika prilagodljivost na različite uslove gajenja, velika otpornost na bolesti.
Uz dugogodišnju selekciju postigla se velika mlečnost pa samim tim se ova rasa smatra najcenjenijom za proizvodnju mleka. Mlečnost ove rase je od 500 do 800 litara tokom perioda jedne laktacije koja traje oko 280 dana. Sve ove karakteristike objašnjavaju zbog čega se uglavnom farmeri odlučuju upravo za uzgoj alpskih koza. Najvažnija stavka za uzgoj alpskih koza je adekvatna i kvalitetna hrana tokom cele godine. Osim žitarica, sena i koncentrata, kozama je neophodno obezbediti ispašu. Iako ne traže posebnu hranu, ona mora biti čista i u čistim posudama kao i voda za napajanje. Alpskoj kozi neće prijati česte promene režima ishrane i vrste hrane. Kvalitetna ishrana posebno je važna za proizvodnju u periodu laktacije i kada su ženke sjarene. Zimi kozama treba davati mlaku vodu. Pašnjaci i brst su najekonomičniji izvor hrane kada je to moguće dok je seno tokom zime osnova njihove ishrane. Nekada će biti potrebno da koze hranite žitom, ječmom, raži ili ovasom, u slučaju da stočna hrana nije dovoljno bogata proteinima i neophodnim ugljenim hidratima. Najvažnije je da prostor za držanje alpskih koza ima obezbedjenu opremu za hranjenje i pojenje, da nije podložan vlagi i da u njemu nema promaje. Nemojte držati samo jednu kozu jer su one društvene životinje. Čuvajte makar jedan par.