PROIZVODI OD 100% KOZJEG MLEKA

Mlečne koze bi trebalo da imaju minimum osam nedelja period zasušenja. Ukoliko je period zasušenja kraći količina mleka u narednoj laktaciji će biti manja. Ukoliko koza nije sjarena nebi trebalo da bude zasušena dok joj se količina mleka drastično ne smanji. Ukoliko zasušujete kozu koja nije sjarena njen period zasušenosti biće duži od šest meseci. S druge strane ako ne zasušite kozu na vreme u narednoj laktaciji neće proizvesti dovoljnu količinu mleka. Koze u dobroj kondiciji mogu proizvesti velike količine mleka nakon jarenja.

Pravilno zasušenje

Kada zasušujete kozu postepeno isključujte muže. Isključivanjem večernje muže u periodu od 3 do 4 dana redukujete proizvodnju mleka u mlečnoj žlezdi. Nakon 3 do 4 dana možete prestati da je muzete. Postepenim isključivanjem muže pripemate mlečnu žlezdu za narednu laktaciju. Sa smanjenjem broja muža smanuje se i količina hrane, pogotovu vlažne kabaste i koncentrovane. Vime možete tretirati u konsultaciji sa veterinarom nekim od tretmana antibioticima kako bi očistili neku od zaostalih infekcija i sprečili pojavu nove sa narednom mužom.

Preventivna zaštita

Na tri nedelje pre jarenja trebalo bi ih vakcinisati protiv tetanusa i enterotoksemija kako bi se izgradio imunitet za fetus. U periodu zasušenja treba uzeti uzorak izmeta koza i analizirati ga na prisustvo parazita. Samo one koze koje su teško inficirane parazitima treba tretirati lekovima. Nemojte tretirati sve koze jer prekomerna upotreba lekova smanjuje njihovu efikasnost kada i ostala grla budu teško zaražena parazitima. Takođe teško infektivna grla treba izolovati od ostalih grla.

Ishrana u periodu zasušenosti

Koze u periodu zasušenja imaju različite potreba od onih grla koje se muzu. One više ne proizvode mleko ali se u njihovom stomaku razvijaju plod ili plodovi. U ovih osam nedelje zasušenja količine koncetrovane hrane treba smanjiti pa čak i isključiti iz ishrane. Kvalitetna kabasta hrana treba da im je na volji uz dovoljnu količinu kvalitetne vode. Na 14 do 21 dan pred jarenje njihove potrebe u ishrani se povećavaju jer u poslednjoj trećini bremenitosti intezivan je razvoj ploda. Taj period tranzicije od zasušenosti do pripreme za narednu laktaciju može preventivno delovati na sprečavanje mlečne groznice. Iako mlade koze mogu lako da povuku kalcijum iz kostiju kod starijih koza to može biti problem koju prouzrokuje mlečnu groznicu. Prilagođavanje na novu ishranu koja će se koristiti u periodu laktacije smanjuje stres kod koza koji se javlja pri promeni hraniva.

Izvor